Naam: Hans van Bentem
Geboren: Nederland, 1965
ARTZUID editie(s): ARTZUID 2023
Social Media:
Instagram
Over Hans van Bentem
Hans van Bentem studeerde in 1988 af in de Monumentale vormgeving aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag. Aanvankelijk legde hij zich toe op de figuratieve schilderkunst, maar na verloop van tijd voelde hij zich meer aangetrokken tot de beeldhouwkunst. Hij specialiseerde zich in het werken met keramiek gevolgd door materialen als kristal, hout, porselein en brons, al dan niet in samenhang met elkaar.
Niet alleen zijn gebruik van materialen is eclectisch, dit geldt ook zeker voor zijn barokke beeldtaal die hedendaagse vormen uit de massacultuur combineert met beelden uit de (kunst)geschiedenis of zelfs met pure fantasiefiguren. Veel van zijn werken zijn monumentaal van formaat of behoren tot de installatiekunst. Hierin komen meerdere materialen en objecten samen in een ogenschijnlijk willekeurig geheel. Van Bentem lijkt de wereld om zich heen als een spons op te zuigen. Hij bekijkt deze met een frisse, speelse blik vol verwondering, bijna zoals een kind. Naast sprookjesachtig is zijn werk vaak realistisch, cartoonesk en soms erotisch maar bovenal opwindend en eclectisch.
Voor ARTZUID maakt Van Bentem een nieuw beeld: Tingeling. Op een staalconstructie worden allerhande bestaande voorwerpen geregen, die hij in de loop der tijd heeft verzameld. Van Bentem hecht grote waarde aan ambachtelijk vakmanschap. Voor de uitwerking van de ontwerpen van zijn sculpturen zoekt hij de beste internationale werkplaatsen uit, waar men vaak vanuit de lokale traditie en kennis van materialen werkt. Zo komt het kristal uit Tsjechiƫ, wordt het hout in Senegal bewerkt, het brons in India gegoten en komt het porselein uit China. De keramiek voor zijn beelden wordt in Nederland vervaardigd.